Jeszcze kilka lat temu elektryczny SUV z napędem 4x4 wydawał się kosztownym kompromisem. Dziś to coraz ciekawsza opcja dla kierowców, którzy chcą jeździć bezemisyjnie, a zarazem nie rezygnować z przestrzeni ani pewności na śliskiej drodze. W tym segmencie znajdziemy modele o zasięgu około 400–600 km według WLTP, przyspieszające do 100 km/h w mniej niż 5 sekund i oferujące ponad 300 KM. Za większy akumulator, dwa silniki i bogate wyposażenie często trzeba jednak zapłacić znacznie więcej niż za wersję z napędem na jedną oś.
- Elektryczny SUV 4×4 może zapewniać lepszą trakcję na śniegu, mokrej nawierzchni i stromych podjazdach, a dwa silniki często przekładają się też na szybkie przyspieszenie.
- W 2026 roku deklarowane zasięgi wymienionych modeli sięgają od około 400 km do ponad 800 km WLTP; najwyższe wartości w artykule mają Volvo EX60 P12 AWD (do 810 km) i BMW iX3 50 xDrive (do 805 km).
- Zasięg rzeczywisty zależy od temperatury, prędkości, obciążenia i ogrzewania. Zimą oraz na autostradzie może być znacznie niższy od WLTP.
- Wśród opisanych propozycji są m.in. BMW iX w kilku wersjach, rodzinne Hyundai Ioniq 9 i Kia EV9 oraz użytkowy Maxus eTerron 9. Nie każdy wymieniony SUV ma napęd 4×4, dlatego trzeba sprawdzić konkretną wersję.
- Koszt ładowania zależy od zużycia energii, pojemności akumulatora i taryfy. Ładowanie w domu lub pracy może być tańsze niż korzystanie z publicznych stacji szybkiego ładowania.
- Napęd AWD zwiększa cenę, masę i często zużycie energii, a 4×4 nie skraca drogi hamowania ani nie zastępuje odpowiednich opon.
- Dopłata do 4×4 ma największy sens przy częstej jeździe zimą, w górach, po szutrach lub z przyczepą. Do codziennych przejazdów po mieście wielu kierowcom wystarczy tańszy napęd na jedną oś.
Sprawdzę, które elektryczne SUV-y 4x4 warto dziś rozważyć, jak ich deklarowany zasięg wypada w codziennej jeździe oraz ile naprawdę kosztują ładowanie i użytkowanie. A jak już tu trafiłeś, sprawdź, który elektryk najlepiej spełni twoje oczekiwania. Wyjaśnię też, co daje oznaczenie „4x4”: czy dodatkowy silnik pomaga przede wszystkim zimą i na mokrej nawierzchni, czy przynosi korzyści także na co dzień. Porównam nie tylko osiągi i pojemność akumulatorów, lecz również ceny, zużycie energii oraz szybkość ładowania.
Porównanie propozycji elektrycznych SUV-ów i napędu 4×4
| Propozycja | Najważniejsze dane | Zasięg | Ocena | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| BMW iX xDrive40 | 326 KM, 0–100 km/h w 6,1 s | Do ok. 425 km WLTP | 8.6/10 | Dwa silniki elektryczne i napęd 4×4. |
| BMW iX xDrive50 | 523 KM, 0–100 km/h w 4,6 s | Do ok. 630 km WLTP | 9.3/10 | Dwa silniki elektryczne i napęd 4×4. |
| BMW iX M60 | 619 KM, 0–100 km/h w 3,8 s | Do ok. 560 km | 9.1/10 | Wersja nastawiona na osiągi, z napędem 4×4. |
| Škoda Space | Akumulator 89 kWh, ładowanie do 200 kW, 7 miejsc | Ponad 600 km WLTP | 8.7/10 | Model zapowiadany; propozycja dla rodzin potrzebujących przestrzeni. |
| Maxus eTerron 9 | Akumulator nieco ponad 102 kWh, ładowność 620 kg, uciąg do 3500 kg | 430 km WLTP | 8.5/10 | Użytkowy pick-up z napędem 4×4; ładowanie DC od 20 do 80% trwa ok. 45 minut. |
| Omoda E5 | Akumulator 61 kWh, cena ok. 139 900 zł | 430 km WLTP | 8.3/10 | Podane informacje nie wskazują na napęd 4×4. |
| Jaecoo E5 | Akumulator 61 kWh, cena ok. 139 900 zł | 402 km WLTP | 8.2/10 | Podane informacje nie wskazują na napęd 4×4. |
| BMW iX3 50 xDrive | Elektryczny SUV z napędem AWD | Do 805 km | 9.7/10 | Jeden z modeli o najdłuższym deklarowanym zasięgu. |
| Volvo EX60 P12 AWD | Elektryczny SUV z napędem AWD | Do 810 km | 9.8/10 | Najwyższy zasięg spośród wymienionych modeli. |
| Porsche Macan Electric 4S | Elektryczny SUV z napędem 4×4 | Do 728 km | 9.5/10 | Propozycja z segmentu premium. |
| BMW iX xDrive60 | Elektryczny SUV z napędem 4×4 | Do 701 km | 9.4/10 | Model premium o dużym deklarowanym zasięgu. |
| Mercedes EQS 450+ | Elektryczny SUV | Do 702 km | 9.2/10 | Podany zasięg; tekst nie określa wersji jako 4×4. |
| BMW iX1 xDrive30 | Kompaktowy SUV z napędem AWD | Do 475 km | 8.8/10 | Mniejsza propozycja od BMW. |
| Ford Explorer AWD | Elektryczny SUV z napędem AWD | Do 553 km | 8.9/10 | Średniej wielkości propozycja. |
| Hyundai Ioniq 9 | 7 miejsc, instalacja 800 V | Do 620 km | 9.2/10 | Przestronny SUV z szybkim ładowaniem. |
| Kia EV9 | 7 miejsc, instalacja 800 V | Ponad 500 km | 8.9/10 | Duży, rodzinny SUV z szybkim ładowaniem. |
| Volkswagen ID.4 Pro | Akumulator netto 77 kWh | Do 521 km WLTP | 8.7/10 | Rzeczywisty zasięg zależy m.in. od pogody, prędkości i obciążenia. |
| CUPRA Tavascan VZ | Ładowanie z mocą do 135 kW | Do 522 km WLTP | 8.8/10 | Może zyskać ok. 100 km zasięgu w 7 minut przy odpowiedniej ładowarce. |
| Audi e-tron 55 | Masa ok. 2490 kg lub więcej, napęd 4×4 | Ok. 300–380 km latem i 230–280 km zimą | 8.1/10 | Przykład wysokiego zużycia energii i wyraźnego wpływu temperatury na zasięg. |
Co oznacza napęd 4×4 w elektrycznym SUV-ie?
Napęd 4×4 w elektrycznym SUV-ie przekazuje moc na wszystkie koła, ale nie wymaga rozbudowanego układu wałów i skrzyń rozdzielczych znanego z aut spalinowych. Zwykle przy każdej osi pracuje osobny silnik elektryczny, a komputer błyskawicznie dostosowuje ich działanie do warunków i stylu jazdy. Dzięki temu moment obrotowy jest dostępny niemal natychmiast, a jego rozdział między osiami płynnie się zmienia — bez dźwigni i ingerencji kierowcy. Niektóre wyjątkowe konstrukcje, takie jak elektryczna Klasa G, mają nawet cztery niezależne silniki, po jednym przy każdym kole. Najbardziej doceniam pewniejsze ruszanie na śniegu, błocie i luźnym podjeździe, a także lepsze wykorzystanie dużej mocy. Dodatkowy silnik zwiększa masę, ale zwykle wyraźnie poprawia przyspieszenie i trakcję.
Napęd AWD może zwiększyć pewność jazdy w trudnych warunkach i ułatwić wykorzystanie mocy elektrycznego SUV-a. Przed wyborem warto jednak rozważyć, czy dodatkowa trakcja jest warta wyższej ceny i potencjalnie mniejszego zasięgu.
Warto jednak pamiętać, że 4×4 nie skraca drogi hamowania ani nie zastępuje dobrych opon. Jeśli większość tras prowadzi po mieście i odśnieżonym asfalcie, rozsądniejsza może być wersja z napędem na jedną oś — często tańsza i oferująca większy zasięg. Różnice między modelami są znaczne: elektryczny SUV może przejechać ponad 500 km, a najnowsze konstrukcje deklarują nawet około 805–810 km według WLTP. Z kolei Kia EV9 i Hyundai Ioniq 9 oferują trzy rzędy siedzeń, instalację 800 V oraz szybkie ładowanie. Napęd AWD szczególnie przyda się, jeśli często jeżdżę w góry, holuję przyczepę albo chcę sprawniej przenosić dużą moc na asfalt. Przed zakupem sprawdzę więc nie tylko osiągi, lecz także cenę, rzeczywisty zasięg i to, jak często wykorzystam dodatkową trakcję.
Jakie modele elektrycznych SUV-ów 4×4 warto rozważyć?
Jeśli miałbym wybrać elektrycznego SUV-a 4×4, zacząłbym od BMW iX. Wersja xDrive40 ma 326 KM, przyspiesza do 100 km/h w 6,1 s i oferuje do około 425 km zasięgu WLTP. Z kolei xDrive50 rozwija 523 KM, osiąga „setkę” w 4,6 s i przejeżdża nawet około 630 km. Fanom osiągów spodoba się iX M60: jego moc wynosi 619 KM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 3,8 s, a zasięg sięga około 560 km. Każda wersja ma dwa silniki elektryczne, które błyskawicznie rozdzielają moc między osie. W trasie doceniam także cichą kabinę, pneumatyczne zawieszenie i zakrzywiony ekran systemu iDrive. Jeśli nie potrzebuję tak dużego auta, rozważyłbym kompaktowe BMW iX1. Warto jednak pamiętać, że podane dane dotyczą wersji eDrive20, która oferuje 204 KM i akumulator o pojemności 66,5 kWh, ale nie napęd 4×4.

Najważniejsze informacje o opisanych modelach znajdziesz na tej liście:
- BMW iX xDrive40: 326 KM i zasięg do około 425 km WLTP.
- BMW iX xDrive50: 523 KM i zasięg do około 630 km WLTP.
- BMW iX M60: 619 KM, przyspieszenie do 100 km/h w 3,8 s i zasięg do około 560 km.
- Škoda Space: zapowiadany akumulator 89 kWh i zasięg przekraczający 600 km WLTP.
- Maxus eTerron 9: napęd 4×4, zasięg 430 km WLTP, ładowność 620 kg i uciąg do 3500 kg.
- Omoda E5 i Jaecoo E5: zasięg WLTP odpowiednio 430 i 402 km; podane dane nie wskazują na napęd 4×4.
Na rodzinne wyjazdy i gorsze drogi warto rozważyć Škodę Enyaq, a jeśli potrzeba więcej miejsca — siedmiomiejscową Škodę Space. Producent zapowiada w niej akumulator o pojemności 89 kWh, zasięg przekraczający 600 km WLTP i ładowanie z mocą do 200 kW. Inną propozycją jest Maxus eTerron 9, czyli pick-up o użytkowym charakterze. Ma napęd 4×4, akumulator o pojemności nieco ponad 102 kWh, zasięg 430 km WLTP, ładowność 620 kg i uciąg przyczepy do 3500 kg. Szybka ładowarka DC uzupełnia energię od 20 do 80 proc. w około 45 minut. Natomiast Omoda E5 i Jaecoo E5 kuszą ceną około 139 900 zł, akumulatorem 61 kWh oraz zasięgiem WLTP wynoszącym odpowiednio 430 i 402 km, ale przedstawione dane nie wskazują na napęd 4×4. Dlatego przed zakupem sprawdziłbym dokładną wersję auta. AWD przydaje się na zaśnieżonych podjazdach, w górach i na luźnej nawierzchni, jednak w codziennej jeździe miejskiej nie zawsze uzasadnia wyższą cenę i większe zużycie energii.
Ciekawostka: napęd 4×4 w elektrycznym SUV-ie nie wymaga wału napędowego — osobny silnik przy każdej osi może błyskawicznie przekazywać moment tam, gdzie koła mają lepszą przyczepność.
Jaki zasięg oferują elektryczne SUV-y 4×4?
Z mojego doświadczenia wynika, że elektryczny SUV 4×4 może przejechać na jednym ładowaniu od około 400 do ponad 800 km, zależnie od pojemności baterii, napędu i wielkości auta. Do najdłużej jeżdżących modeli należą BMW iX3 50 xDrive z deklarowanym zasięgiem do 805 km oraz Volvo EX60 P12 AWD — do 810 km. W segmencie premium Porsche Macan Electric 4S ma osiągać do 728 km, BMW iX xDrive60 — do 701 km, a Mercedes EQS 450+ — do 702 km. Mniejsze auta zwykle pokonują krótszy dystans: BMW iX1 xDrive30 oferuje do 475 km, a Ford Explorer AWD — do 553 km. Z kolei siedmiomiejscowy Hyundai Ioniq 9 zapewnia do 620 km, natomiast Kia EV9 przekracza 500 km.
Warto jednak pamiętać, że wartości WLTP stanowią punkt odniesienia, a nie gwarancję identycznego wyniku w każdej podróży. Szybka jazda autostradą, mróz, pełne obciążenie i częste korzystanie z ogrzewania skracają realny zasięg, dlatego w trasie zostawiam sobie rozsądny zapas. Przykładem jest Volkswagen ID.4 Pro: jego akumulator o pojemności netto 77 kWh zapewnia do 521 km w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, choć wynik nadal zależy od pogody, prędkości i ukształtowania terenu. Napęd na cztery koła, zwykle wykorzystujący dwa silniki — po jednym przy każdej osi — poprawia trakcję i osiągi, ale może zwiększać zużycie energii w porównaniu z wersją jednosilnikową. Mimo to współczesne elektryczne SUV-y 4×4 coraz częściej pokonują kilkaset kilometrów bez ładowania, a najlepsze modele zbliżają się do 800 km zasięgu.
Ile kosztuje ładowanie elektrycznego SUV-a 4×4?

Koszt ładowania elektrycznego SUV-a 4×4 zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora, zużycia energii i miejsca ładowania. Zwykle zapłacę mniej za prąd z domowego gniazdka lub wallboxa niż za energię z publicznej szybkiej ładowarki. Dla porównania: Volkswagen ID.4 Pro ma akumulator o pojemności netto 77 kWh, a CUPRA Tavascan VZ może przejechać do 522 km według WLTP i ładować się z mocą do 135 kW. BMW iX xDrive40 oferuje zasięg do około 425 km, xDrive50 — do 630 km, a M60 — do 560 km. Rzeczywisty wynik zależy jednak m.in. od temperatury, prędkości, obciążenia, trasy oraz użycia ogrzewania i klimatyzacji. Aby oszacować koszt, mnożę liczbę pobranych kilowatogodzin przez cenę 1 kWh. Pełne uzupełnienie 77 kWh kosztuje więc 77 razy tyle, ile wynosi stawka w mojej taryfie, choć rachunek może być nieco wyższy ze względu na straty podczas ładowania.
Domowe ładowanie może znacząco obniżyć koszty codziennej jazdy elektrycznym SUV-em. Przed zakupem warto sprawdzić własną taryfę i oszacować typowe zużycie energii.

Najwięcej oszczędzam, gdy regularnie ładuję auto w domu lub firmie, ponieważ prąd często kosztuje tam znacznie mniej niż paliwo do porównywalnego SUV-a benzynowego lub Diesla. Z kolei publiczne ładowarki DC ułatwiają podróż, ale ceny zależą od operatora i taryfy. Liczy się także szybkość ładowania: przy odpowiedniej stacji Tavascan może zyskać około 100 km zasięgu w 7 minut, natomiast czas ładowania od 10% do 80% zależy m.in. od temperatury i stanu akumulatora. Ponadto maksymalny zasięg WLTP — na przykład do 521 km dla ID.4 — nie zawsze odpowiada codziennemu wynikowi, zwłaszcza zimą i na autostradzie. Dlatego przed zakupem porównuję nie tylko pojemność baterii, lecz także własną cenę prądu, typowe zużycie energii i udział ładowania domowego w całym ładowaniu.
Czy warto dopłacić do napędu na cztery koła?
Dopłatę do 4x4 traktuję nie jako bilet do jazdy w terenie, lecz jako sposób na pewniejsze prowadzenie SUV-a na mokrym asfalcie, śniegu i podczas ruszania pod górę. W ciężkim, wysokim aucie dodatkowa trakcja ogranicza buksowanie, uspokaja przyspieszanie i zwiększa pewność w zakrętach. Pamiętam, jak przednionapędowy SUV przy mocnym gazie na mokrej nawierzchni tracił przyczepność i wyjeżdżał na zewnątrz zakrętu, a AWD jechało znacznie stabilniej. Nie oznacza to jednak, że 4x4 skraca drogę hamowania lub zmienia rodzinnego SUV-a w terenówkę — granice nadal wyznaczają niski prześwit i szosowe opony.
Za tę pewność trzeba jednak zapłacić. Dopłata wynosi na przykład 8600 zł w Maździe CX-5, 9300 zł w Toyocie RAV4 i 18 300 zł w Skodzie Kodiaq, a dodatkowy napęd może zwiększyć zużycie paliwa o około 0,5 l/100 km. Ponadto auto zyskuje na masie, a jego konstrukcja staje się bardziej złożona, co może podnieść koszty serwisu; w niektórych układach trzeba wymieniać olej w sprzęgle co 30–60 tys. km. W elektrycznych SUV-ach 4x4 często zapewniają dwa silniki, po jednym na każdej osi, jak w Audi e-tron. Taki układ daje świetną trakcję, ale wiąże się też z dużym zużyciem energii: e-tron 55 waży około 2490 kg lub więcej i realnie pokonuje około 300–380 km latem oraz 230–280 km zimą. Dopłaciłbym, gdybym często jeździł zimą, po mokrych drogach, w góry lub po szutrach. Z kolei kierowcy poruszającemu się głównie po mieście i rzadko trafiającemu na śliskie podjazdy zwykle wystarczy tańszy w zakupie i eksploatacji napęd 4x2.
Przy wyborze napędu 4x4 warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- Lepsza trakcja na mokrej nawierzchni, śniegu i podjazdach.
- Wyższa cena zakupu i możliwy wzrost zużycia paliwa lub energii.
- Większa masa i bardziej złożona konstrukcja mogąca podnieść koszty serwisu.
- Napęd 4x2 zwykle wystarcza do jazdy głównie po mieście.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
Czy warto kupić elektrycznego SUV-a z napędem 4×4?Warto, jeśli często jeździsz zimą, w góry, po mokrych drogach lub holujesz przyczepę — napęd na wszystkie koła poprawia trakcję i ułatwia wykorzystanie dużej mocy. Jeśli poruszasz się głównie po mieście i odśnieżonych drogach, tańsza wersja z napędem na jedną oś może być rozsądniejsza.
Jakie elektryczne SUV-y 4×4 oferują największy zasięg?Wśród wymienionych modeli Volvo EX60 P12 AWD deklaruje do 810 km, a BMW iX3 50 xDrive — do 805 km. Wysokie wartości podano również dla Porsche Macan Electric 4S (do 728 km) i BMW iX xDrive60 (do 701 km).
Jaki zasięg można uzyskać w codziennej jeździe?Zasięg zależy od temperatury, prędkości, obciążenia i korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji, dlatego wynik WLTP nie jest gwarancją. Mróz i szybka jazda autostradą mogą wyraźnie ograniczyć dystans, więc podczas podróży warto uwzględniać zapas energii.
Ile kosztuje ładowanie elektrycznego SUV-a 4×4?Koszt zależy od zużycia energii, pojemności akumulatora i ceny prądu; ładowanie w domu lub firmie zwykle jest tańsze niż korzystanie z publicznej szybkiej ładowarki. Szacunkowy koszt obliczysz, mnożąc liczbę pobranych kilowatogodzin przez stawkę za 1 kWh, pamiętając o stratach podczas ładowania.
Czy napęd 4×4 skraca drogę hamowania?Nie — napęd na cztery koła poprawia ruszanie i przyczepność podczas przyspieszania, ale nie skraca drogi hamowania. Dobre opony pozostają kluczowe dla bezpieczeństwa, a 4×4 nie zastępuje odpowiedniego ogumienia.










