Niezawodne samochody na lata: marki i modele, które warto wybrać

Niezawodne samochody na lata: marki i modele, które warto wybrać

Spis treści

  1. Porównanie modeli samochodów ocenianych pod kątem trwałości i niezawodności
  2. Toyota: corolla, camry i rav4
  3. Lexus: is, ux i nx
  4. Subaru: impreza i crosstrek
  5. Honda: accord i cr-v
  6. Mazda 2: małe auto z dobrym wynikiem TÜV
  7. Auta elektryczne: BMW i3 oraz Tesla Model 3 w statystykach ADAC

Samochód, który bez większych niespodzianek pokonuje 200, 300, a nawet 400 tys. km, zapewnia wygodę oraz oszczędza czas i pieniądze. Dlatego szukając auta na lata, sprawdzam nie tylko markę, lecz także konkretną generację, silnik, skrzynię biegów, historię serwisową i dostępność części. Nawet model słynący z trwałości może okazać się kosztowny, jeśli wybiorę zaniedbany egzemplarz lub skomplikowaną wersję napędu.

W skrócie:
  • Wybierając samochód na lata, warto oceniać konkretną generację, silnik, skrzynię biegów, historię serwisową i dostępność części — sama renoma marki nie gwarantuje bezproblemowej eksploatacji.
  • Toyota Corolla, Camry i RAV4 oraz Lexus IS, UX i NX wysoko wypadają w badaniach Consumer Reports. Hybrydy miały tam około 26% mniej problemów niż auta wyłącznie spalinowe, ale wymagają kontroli napędu i baterii.
  • Subaru Impreza i Crosstrek oferują standardowy napęd AWD; przed zakupem warto sprawdzić rocznik, zużycie oleju, uszczelki głowicy, elektronikę i podwozie. Szczególną ostrożność zaleca się przy Imprezach z lat 2012–2013.
  • Honda Accord VIII z silnikiem 2.0 VTEC oraz CR-V to propozycje cenione za trwałe silniki i praktyczność. Zadbane egzemplarze mogą być drogie, a części do niektórych wersji kosztowne.
  • Mazda 2 uzyskała dobre wyniki w raporcie TÜV: poważne usterki stwierdzono w 8,7% aut do 7 lat, a wśród samochodów do 9 lat model zajął 3. miejsce. Statystyki nie zastępują jednak kontroli konkretnego egzemplarza.
  • BMW i3 i Tesla Model 3 rzadko powodowały interwencje pomocy drogowej według ADAC. Przy zakupie elektryka trzeba sprawdzić baterię trakcyjną, akumulator 12 V, elektronikę i dokumentację napraw.
  • Niezależny przegląd przed zakupem oraz udokumentowana, regularna obsługa serwisowa pomagają ograniczyć ryzyko kosztownych niespodzianek — niezależnie od marki i rodzaju napędu.

W artykule omawiam marki i modele cenione przez kierowców oraz mechaników, które przy odpowiedniej obsłudze mogą służyć przez wiele lat. Wskazuję jednostki napędowe warte uwagi, rozwiązania, które wymagają ostrożności, oraz kwestie do sprawdzenia przed zakupem — od rachunków za serwis po typowe usterki. Jeżeli interesują cię takie tematy to sprawdź, na co uważać przy zakupie Golfa II. Dzięki temu łatwiej znaleźć samochód, który nie tylko dobrze prezentuje się w ogłoszeniu, ale też sprawdza się na co dzień.

Porównanie modeli samochodów ocenianych pod kątem trwałości i niezawodności

Propozycja Najważniejsze zalety i dane Na co zwrócić uwagę przed zakupem Ocena
Toyota: Corolla, Camry i RAV4 Toyota zajęła 2. miejsce w rankingu Consumer Reports z wynikiem 73/100. Hybrydy miały około 26% mniej problemów niż auta wyłącznie spalinowe. Corolla sprawdza się na co dzień, Camry na dłuższych trasach, a RAV4 oferuje więcej miejsca. Sprawdzić historię serwisową, stan baterii w hybrydzie i wyniki niezależnego przeglądu. Warto skontrolować też hamulce i zaciski. 9,5/10
Lexus: IS, UX i NX Lexus zajął 1. miejsce w rankingu Consumer Reports, zdobywając 77/100. Dobrze oceniono sedana IS oraz crossovery UX i NX, także w wersjach hybrydowych. Zweryfikować historię serwisową, stan napędu hybrydowego, skrzyni biegów i elektroniki. Zlecić niezależny przegląd i dobrać wersję do swoich potrzeb. 9,7/10
Subaru: Impreza i Crosstrek Standardowy napęd AWD, dobre wyniki bezpieczeństwa i praktyczność. Crosstrek z 2021 r. został wskazany jako jeden z modeli marki najwyżej ocenianych pod względem niezawodności. Sprawdzić rocznik, historię serwisową, silnik, zużycie oleju, uszczelki głowicy, system Starlink i podwozie pod kątem korozji. Ostrożnie podchodzić do Imprezy z lat 2012–2013. 8,7/10
Honda: Accord i CR-V Trwałe silniki benzynowe i wysoka kultura pracy. Accord VIII z silnikiem 2.0 VTEC (2008–2015) to propozycja ze sprawdzoną konstrukcją; CR-V stawia na przestrzeń i uniwersalność. Sprawdzić historię serwisową, wcześniejsze naprawy i sposób eksploatacji. Zadbane egzemplarze mogą być drogie, a części do wybranych wersji kosztowne. 9,1/10
Mazda 2 W raporcie TÜV poważne usterki odnotowano w 8,7% egzemplarzy do 7 lat, a wśród aut do 9 lat Mazda 2 zajęła 3. miejsce, z wynikiem 10,6%. Sprawdzić historię przeglądów i serwisowania, rzeczywisty przebieg oraz stan techniczny konkretnego samochodu. 9,0/10
Auta elektryczne: BMW i3 i Tesla Model 3 Według ADAC BMW i3 notowało około 0,4–1,4 awarii na 1000 aut, a Tesla Model 3 około 0,9–1,4 na 1000. Oba modele rzadko unieruchamiały kierowców na drodze. Statystyki ADAC dotyczą interwencji pomocy drogowej, a nie wszystkich usterek. Sprawdzić stan baterii trakcyjnej, akumulatora 12 V, elektroniki, rocznik, przebieg i dokumentację napraw. 8,8/10

Toyota: corolla, camry i rav4

Gdy szukam używanego auta, szybko rozważam Corollę, Camry i RAV4. Toyota słynie bowiem z dopracowywania konstrukcji z generacji na generację, a wyniki badań potwierdzają jej opinię. W ankiecie Consumer Reports obejmującej 140 tys. samochodów z lat 2016–2021 marka zdobyła 73 punkty na 100 i zajęła 2. miejsce wśród 26 producentów, a wśród marek popularnych — 1. Wcześniejsze zestawienie 150 tys. aut z lat 2014–2019 przyniosło jej 72 punkty i również 2. lokatę. Eksperci oceniali 20 obszarów — od trzasków we wnętrzu po awarie silnika, skrzyni biegów i układu elektrycznego — a właściciele wypełniali ankiety. To mocny argument, zwłaszcza że hybrydy miały około 26 proc. mniej problemów niż auta wyłącznie spalinowe.

Wysoko oceniono Corollę, Camry i RAV4. W wersjach hybrydowych modele te łączą oszczędne zużycie paliwa z napędem, który w badaniach wyróżniał się niezawodnością. W zestawieniu aut z lat 2016–2021 Toyota uzyskała najwyższe noty dla 13 modeli, w tym tej trójki; w analizie roczników 2014–2019 wyróżniono 12 modeli, również Corollę, Camry i RAV4. Ranking nie gwarantuje jednak, że konkretny egzemplarz będzie bezproblemowy. Dlatego przed zakupem sprawdzam historię serwisową, stan baterii w hybrydzie oraz wyniki niezależnego przeglądu. Przy takim podejściu Corolla wydaje mi się rozsądnym autem na co dzień, Camry — wygodnym wyborem na dłuższe trasy, a RAV4 — praktycznym SUV-em dla osób potrzebujących więcej miejsca.

Ciekawostka: w hybrydowych Toyotach hamowanie rekuperacyjne odzyskuje część energii i ogranicza zużycie tradycyjnych klocków oraz tarcz — warto więc podczas przeglądu sprawdzić nie tylko ich stan, lecz także czy zaciski nie zapiekły się z powodu rzadszego używania.

Lexus: is, ux i nx

Gdy szukam używanego auta na lata, wysoko na mojej liście umieszczam Lexusa IS, UX i NX. W zestawieniu Consumer Reports obejmującym samochody z lat 2016–2021 marka zdobyła 77 punktów na 100 i zajęła pierwsze miejsce wśród 26 producentów. We wcześniejszej edycji, która analizowała auta z lat 2014–2019, uzyskała 75 punktów. Raporty opierały się odpowiednio na danych o 140 tys. i 150 tys. samochodów. Eksperci oceniali niezawodność w 20 obszarach — od drobnych trzasków we wnętrzu po usterki silnika, skrzyni biegów, elektroniki i akumulatorów. Wśród dobrze ocenianych modeli znalazły się sedan IS oraz crossovery UX i NX, również w wersjach hybrydowych.

Samochody na lata

Szczególnie przekonują mnie hybrydy, ponieważ według Consumer Reports miały około 26 proc. mniej problemów niż auta wyłącznie spalinowe. Nie oznacza to jednak, że każdy egzemplarz będzie bezawaryjny. Dlatego przed zakupem sprawdziłbym historię serwisową oraz stan napędu i skrzyni, a także zlecił dokładny przegląd. Jeżeli ciekawi cię ta tematyka, sprawdź trwałość, typowe usterki i ocenę 1.4 D-4D przed zakupem. Lexus stawia raczej na konsekwentne dopracowywanie sprawdzonych rozwiązań niż na częste wprowadzanie niesprawdzonych nowości, co dobrze pasuje do auta wybieranego na dłużej. Ponadto rankingi Consumer Reports uwzględniają testy drogowe, bezpieczeństwo i opinie właścicieli. Wysoka pozycja marki stanowi więc dobry punkt wyjścia, ale nie zastąpi oceny konkretnego samochodu.

Przed zakupem używanego Lexusa warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • historię serwisową i regularność przeglądów;
  • stan napędu hybrydowego, skrzyni biegów i elektroniki;
  • wyniki niezależnego przeglądu konkretnego egzemplarza;
  • zgodność wersji i wyposażenia z własnymi potrzebami.

Subaru: impreza i crosstrek

Niezawodne marki samochodów

Gdy szukam auta na lata, rozważam Subaru Imprezę i Crosstreka ze względu na standardowy napęd na wszystkie koła, dobre wyniki bezpieczeństwa oraz charakterystyczny silnik BOXER. Marka słynie z praktycznych rozwiązań, a jej modele często oferują system EyeSight i wyposażenie, które pomaga zdobywać wyróżnienie IIHS Top Safety Pick+. Zakup może jednak kosztować więcej niż w przypadku części konkurentów. W zamian otrzymuję napęd AWD bez dopłaty, dobre możliwości jazdy po śniegu i gorszych drogach oraz zwykle przeciętne koszty serwisu. Subaru nie stawia przede wszystkim na osiągi, lecz jako auto na co dzień ma być funkcjonalne i stabilne, a przy tym gotowe na weekendową przygodę.

Crosstrek i Impreza łączą praktyczność z pewnym prowadzeniem w trudniejszych warunkach. Przy zakupie używanego Subaru warto jednak dokładnie sprawdzić historię serwisową i stan konkretnego egzemplarza.

Szczególną uwagę zwracam na Crosstreka z rocznika 2021: to najmniejszy crossover w gamie, bestseller marki i jeden z modeli najwyżej ocenianych pod względem niezawodności. Co więcej, przez dwa poprzednie roczniki nie obejmowała go żadna akcja przywoławcza. Imprezę kupowałbym ostrożniej, ponieważ rocznik 2012 zbierał skargi dotyczące problemów z silnikiem, gaśnięcia i niezamierzonego przyspieszania. Nadmierne zużycie oleju dotyczyło także Imprez z lat 2012–2013. W starszych Subaru sprawdziłbym ponadto uszczelki głowicy, historię serwisową i działanie systemu multimedialnego Starlink, a po zimie dokładnie obejrzał podwozie pod kątem korozji od soli drogowej. Przed zakupem używanego egzemplarza zweryfikowałbym jego rocznik i stan techniczny. Zadbany Crosstrek lub Impreza może być wiernym kompanem, ale nie zakładałbym, że każdy egzemplarz jest równie bezproblemowy.

Ciekawostka: stały napęd AWD Subaru poprawia przyczepność podczas ruszania na śliskiej nawierzchni, ale nie skraca drogi hamowania — zimą dobre opony pozostają równie ważne.

Honda: accord i cr-v

Gdy szukam samochodu na lata, przede wszystkim biorę pod uwagę Hondę ze względu na trwałe silniki benzynowe, wysoką kulturę pracy i niezawodność, z której marka słynie od dawna. Accord sprawdza się podczas codziennych dojazdów i dłuższych tras, natomiast CR-V to popularny SUV ceniony za komfort oraz praktyczność. Ponadto Hondy prowadzą się pewnie i dynamicznie, a przy rozsądnej jeździe zużywają niewiele paliwa. Marka regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach niezawodności, jednak przed zakupem używanego auta zawsze sprawdzam jego historię serwisową, wcześniejsze naprawy i sposób eksploatacji.

Szczególnie interesuje mnie Accord VIII z benzynowym silnikiem 2.0 VTEC, produkowany w latach 2008–2015. To dobry wybór dla kierowcy, który ceni sprawdzoną konstrukcję i nie potrzebuje skomplikowanego napędu. Z kolei CR-V lepiej odpowiada rodzinom oraz osobom, które wolą wyższą pozycję za kierownicą i uniwersalnego SUV-a. Warto jednak pamiętać, że Honda oferuje mniej modeli niż niektórzy rywale, a części do wybranych wersji mogą kosztować więcej. Również zadbane używane egzemplarze osiągają wysokie ceny. Mimo tych ograniczeń Accord lub CR-V może służyć przez wiele lat, jeśli wybiorę auto z udokumentowanym serwisem, będę regularnie je obsługiwać i dokładnie sprawdzę je przed zakupem.

Mazda 2: małe auto z dobrym wynikiem TÜV

Niezawodne samochody

Mazda 2 to mały samochód, który potrafi zaskoczyć trwałością. W raporcie TÜV znalazła się wśród modeli z najmniejszą liczbą usterek: poważne problemy odnotowano w 8,7 proc. egzemplarzy do 7 lat, co zapewniło jej miejsce w pierwszej dziesiątce. Wśród aut do 9 lat wypadła jeszcze lepiej — usterki miało 10,6 proc. egzemplarzy, a Mazda zajęła 3. miejsce. Jak na niewielkie auto miejskie to solidny wynik.

Te dane traktuję jako wskazówkę przy wyborze używanego samochodu, a nie gwarancję bezawaryjności konkretnego egzemplarza. TÜV tworzy ranking na podstawie obowiązkowych niemieckich badań technicznych i odsetka aut z poważnymi usterkami. Na wynik wpływają więc zarówno konstrukcja i trwałość, jak i serwisowanie oraz sposób eksploatacji. Dlatego przed zakupem sprawdziłbym historię przeglądów, przebieg i stan techniczny. Mimo to wyniki Mazdy 2 — 8,7 proc. usterek wśród aut do 7 lat i 10,6 proc. wśród aut do 9 lat — dają dobry powód, by uwzględnić ją wśród kandydatów na samochód na lata.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • historię przeglądów i serwisowania,
  • rzeczywisty przebieg samochodu,
  • stan techniczny konkretnego egzemplarza.

Ciekawostka: Mazda 2 zajęła 3. miejsce wśród aut do 9 lat w raporcie TÜV, ale nawet tak dobry wynik nie zastąpi przeglądu konkretnego egzemplarza przed zakupem.

Auta elektryczne: BMW i3 oraz Tesla Model 3 w statystykach ADAC

BMW i3 wypada wyjątkowo dobrze w statystykach ADAC dotyczących awarii drogowych. W zestawieniu aut z roczników 2014–2021 notowało około 0,4–1,4 awarii na 1000 samochodów, zależnie od rocznika. Ten wynik zwraca uwagę, zwłaszcza że i3 produkowano przez blisko 9 lat — od 2013 do 2022 roku — i oferowano z akumulatorami o pojemności 22, 33, 42,2 oraz 120 Ah. Trzeba jednak pamiętać, że statystyki ADAC obejmują interwencje pomocy drogowej, a nie wszystkie usterki serwisowe. W i3 jednym z częściej wskazywanych problemów był rozładowany akumulator 12-woltowy.

Podobnie dobrze wypada Tesla Model 3. Według danych ADAC dla aut z roczników 2019–2021 wskaźnik awarii wynosił około 0,9–1,4 na 1000 pojazdów, a więc pozostawał niski i zbliżony do wyniku BMW i3. Traktuję te liczby jako dobry punkt wyjścia, ale nie ostateczny werdykt, ponieważ znaczenie mają także rocznik, przebieg, sposób eksploatacji i historia serwisowa konkretnego egzemplarza. Dlatego, gdy szukam elektryka na lata, sprawdzam stan baterii trakcyjnej, kondycję akumulatora 12 V, działanie elektroniki oraz dokumentację napraw. Oto odnośnik do wpisu, w którym poruszyliśmy ten temat. Statystyki ADAC pomagają jednak zawęzić wybór do modeli, które rzadko unieruchamiają kierowców na drodze.

Źródła:

  1. https://www.consumerreports.org/media-room/press-releases/2025/12/consumer-reports-releases-its-2026-automotive-brand-report-card-the-comprehensive-analysis-of-vehicle-quality-to-help-guide-car-shoppers-amid-steep-prices
  2. https://www.consumerreports.org/car-reliability-owner-satisfaction/most-reliable-cars-a7824554938/
  3. https://www.jdpower.com/business/press-releases/2026-us-vehicle-dependability-study-vds
  4. https://www.tuv.com/press/en/press-releases/tuev_report_2026_en.html
  5. https://presse.adac.de/meldungen/adac-ev/technik/adac-pannenstatistik-2026.html
  6. https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/10612810,lexus-i-toyota-najbardziej-niezawodne-uzywane-hybrydy-lepsze-od-silnikow-spalinowych.html
  7. https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/9601864,lexus-i-toyota-najbardziej-niezawodne-hybrydy-jak-wino-im-starsze-tym-lepsze.html
  8. https://akcjastart.pl/akcesoria-do-mycia-samochodow/wspp/czy-subaru-sa-dobrymi-samochodami-czy-sa-niezawodne.html
  9. https://autokult.pl/uzywana-honda-accord-viii-2-0-vtec-2008-2011,6816832197305985a
  10. https://tuz.pl/ekspert-radzi/najpopularniejsze-japonskie-marki-samochodow/

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Jakie marki samochodów w artykule uznano za szczególnie niezawodne?

Wysoko oceniono Lexusa i Toyotę, a także Hondę, Mazdę i Subaru. Wybór konkretnego egzemplarza powinien jednak uwzględniać jego historię serwisową i stan techniczny.

Które modele Toyoty warto rozważyć jako samochód na lata?

Corolla sprawdzi się w codziennej jeździe, Camry będzie dobrym wyborem na dłuższe trasy, a RAV4 zapewni więcej przestrzeni. Przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową oraz stan baterii w wersji hybrydowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego Subaru?

Warto sprawdzić rocznik, historię serwisową, zużycie oleju, uszczelki głowicy i podwozie pod kątem korozji. Ostrożności wymagają zwłaszcza Imprezy z lat 2012–2013.

Jakie zalety ma Honda Accord VIII z silnikiem 2.0 VTEC?

To model z lat 2008–2015, ceniony za sprawdzoną konstrukcję i trwały silnik benzynowy. Przed zakupem należy zweryfikować serwis i stan konkretnego egzemplarza, ponieważ zadbane auta mogą być drogie.

Co należy sprawdzić przed zakupem używanego samochodu elektrycznego?

W BMW i3 lub Tesli Model 3 warto skontrolować stan baterii trakcyjnej, akumulatora 12 V, elektroniki oraz dokumentację napraw. Statystyki ADAC dotyczą interwencji pomocy drogowej, a nie wszystkich usterek samochodu.

Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Wynajem auta prywatnie a podatek – zasady rozliczenia dla właściciela i najemcy

Wynajem auta prywatnie a podatek – zasady rozliczenia dla właściciela i najemcy

Gdy wynajmuję prywatny samochód, na przykład swojej spółce, rozliczam przychód ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Sta...

Polski rynek samochodowy: ceny, trendy i prognozy dla kierowców

Polski rynek samochodowy: ceny, trendy i prognozy dla kierowców

Sprzedaż samochodów może rosnąć nawet wtedy, gdy kupujący nadal uważnie liczą pieniądze. W styczniu 2026 roku sprzedaż detali...

Najstarszy samochód świata – który model naprawdę nim jest?

Najstarszy samochód świata – który model naprawdę nim jest?

Gdy myślę o pierwszych pojazdach silnikowych, widzę nie eleganckie samochody, lecz hałaśliwe, ciężkie maszyny, które z trudem...