Amerykańskie samochody przywodzą na myśl mocne silniki, przestronne kabiny i charakterystyczny styl, który odróżnia je od aut europejskich i azjatyckich. Oferta obejmuje jednak znacznie więcej niż klasyczne V8: znajdziemy w niej kompaktowego Forda, rodzinnego SUV-a, elektrycznego crossovera, luksusowego Cadillaca oraz pick-upa o ładowności przekraczającej tonę. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić nie tylko osiągi i wyposażenie, lecz także spalanie, koszty serwisu i dostępność części oraz to, czy dany model sprzedawano oficjalnie w Europie.

W artykule omawiam modele dla kierowców o różnych potrzebach i budżetach — od oszczędnych aut miejskich po duże samochody do pokonywania długich tras i holowania przyczepy. Porównuję ich najważniejsze zalety, wskazuję typowe różnice między wersjami silnikowymi, a ponadto podpowiadam, co sprawdzić przed podpisaniem umowy. Dzięki temu łatwiej ocenić, czy amerykański styl jazdy sprawdzi się nie tylko podczas krótkiej jazdy próbnej, ale również na co dzień.
Porównanie amerykańskich samochodów opisanych w artykule
| Model | Typ i przeznaczenie | Najważniejsze dane | Atuty | Na co uważać | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Ford Mustang Mach-E | Elektryczny SUV do codziennej jazdy i podróży | Wersja opisana w tekście: 269 KM, akumulator 73 kWh, 0–100 km/h w 7,3 s, bagażnik 402 l; zasięg do 540 km WLTP w wybranej konfiguracji | Przestronna kabina, napęd na obie osie w wybranych wersjach, dodatkowy przedni schowek | Przed zakupem sprawdzić wersję, stan i historię auta, koszty rejestracji oraz dostępność części, zwłaszcza przy imporcie | 8,8/10 |
| Tesla Model 3 | Elektryczny sedan do miasta i na dłuższe trasy | RWD: 283 KM i do 513 km WLTP; Long Range AWD: 358 KM i do 629 km; Performance AWD: 460 KM i 0–100 km/h w 3,1 s | Długi zasięg wybranych wersji, sieć Superchargerów, aktualizacje OTA, bagażnik 594 l i przedni schowek 88 l | W używanym aucie sprawdzić kondycję baterii, jej osłonę i historię; zimą zasięg może wyraźnie spaść | 9,2/10 |
| Tesla Model Y | Rodzinny elektryczny SUV | Wersja Long Range przy europejskim debiucie: zasięg do 505 km WLTP i 0–100 km/h w 5,1 s | Przestronne nadwozie, dobre osiągi, sieć ładowania Tesli i przedni bagażnik | Skontrolować baterię, elektronikę, zawieszenie i hamulce; zwrócić uwagę na jakość montażu oraz stan opon | 9,1/10 |
| Ford Mustang | Sportowe coupe o klasycznym charakterze | W opisywanej wersji GT: wolnossące V8 5.0 o mocy 450 KM; dostępne są także inne silniki i skrzynie biegów | Charakterystyczny styl, napęd na tylne koła, sportowe osiągi i rozpoznawalne brzmienie V8 | Uwzględnić większe spalanie i koszty części; przed zakupem sprawdzić historię, stan techniczny i dokumenty | 8,7/10 |
| Jeep Wrangler | Terenówka do off-roadu i jazdy po trudnych nawierzchniach | Napęd 4×4, reduktor i sztywne mosty; silniki 285–380 KM; w wersji Rubicon głębokość brodzenia do 762 mm | Duże możliwości terenowe, demontowalny dach i drzwi, składana szyba oraz szerokie możliwości personalizacji | Wyższe spalanie i koszty eksploatacji; skontrolować napęd, mosty, zawieszenie, elektronikę i układ kierowniczy | 8,6/10 |
| Ford F-150 | Pełnowymiarowy pick-up do pracy, przewozu ładunków i holowania | Ładowność około 500–700 kg; wybrane wersje z V8 mogą holować ponad 5 ton; dostępne napędy na tył i 4×4 | Mocna rama, różne konfiguracje kabiny i skrzyni, przydatność do pracy oraz holowania | Duże gabaryty i zużycie paliwa; przy imporcie doliczyć transport, podatki, opłaty, naprawy i dostosowanie auta | 8,5/10 |
Ford Mustang Mach-E – elektryczny SUV dostępny w Polsce
Ford Mustang Mach-E to elektryczny SUV, który łączy amerykański rozmach z osiągami przydatnymi na co dzień. Jedna z wersji ma akumulator o pojemności 73 kWh i silnik o mocy 269 KM: rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,3 s, a jej prędkość maksymalna wynosi 180 km/h. Nadwozie ma 4713 mm długości i 1930 mm szerokości, a rozstaw osi liczy 2987 mm, co zapowiada przestronną kabinę. Auto waży 2029 kg, zaś bagażnik mieści 402 l. W gamie opisywanej przy debiucie znalazła się również wersja z większym akumulatorem: 88 kWh netto (98,8 kWh brutto). Napęd na obie osie i deklarowany zasięg do 540 km według WLTP, a także mocniejsze konfiguracje pokazują, że Mach-E może zaoferować więcej niż wygodę rodzinnego auta.
Przed zakupem warto porównać konkretne wersje, pojemności akumulatorów i rodzaje napędu, ponieważ wpływają na zasięg, dynamikę oraz cenę. Należy też sprawdzić historię egzemplarza i koszty przygotowania do rejestracji. Ma to szczególne znaczenie przy imporcie z USA: atrakcyjna cena na aukcji nie gwarantuje niskiego kosztu końcowego, zwłaszcza gdy auto ma uszkodzenia, trudno o części lub trzeba je dostosować do europejskich wymogów. Mustang Mach-E konkuruje z elektrycznymi SUV-ami, takimi jak Tesla Model Y, BMW iX3 i Mercedes EQC. Jednocześnie charakterystyczna nazwa oraz muskularna sylwetka wyróżniają go na tle bardziej zachowawczych rywali.
Ciekawostka: Mustang Mach-E nie ma tradycyjnej osłony chłodnicy, a przestrzeń pod przednią pokrywą wykorzystano jako dodatkowy schowek — praktyczne miejsce na przykład na przewody do ładowania.
Tesla Model 3 – elektryczny sedan do miasta i w trasę
Gdy przed zakupem rozważam amerykańskie marki, wysoko na mojej liście znajduje się Tesla Model 3 — elektryczny sedan, który sprawdza się zarówno w miejskim ruchu, jak i na dłuższych trasach. Zadebiutował w 2016 roku, a pierwsze egzemplarze trafiły do klientów rok później. Z kolei odświeżona wersja Highland z 2023 roku zyskała przeprojektowane wnętrze, lepsze materiały i dodatkowy, 8-calowy ekran dla pasażerów z tyłu. Wersja z napędem na tył oferuje 283 KM, zasięg do 513 km WLTP i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,1 s. Long Range AWD rozwija 358 KM, pokonuje do 629 km i przyspiesza w 4,4 s. Natomiast sportowe Performance AWD ma 460 KM, osiąga 100 km/h w 3,1 s i rozpędza się do 262 km/h. Minimalistyczne wnętrze obsługuję głównie za pomocą centralnego ekranu o przekątnej 15,4 cala. Do tego bagażnik oferuje 594 l, a przedni schowek — kolejne 88 l.
Najważniejsze dane poszczególnych wersji Modelu 3 to:
- RWD: 283 KM, zasięg do 513 km WLTP, przyspieszenie 0–100 km/h w 6,1 s.
- Long Range AWD: 358 KM, zasięg do 629 km, przyspieszenie 0–100 km/h w 4,4 s.
- Performance AWD: 460 KM, przyspieszenie 0–100 km/h w 3,1 s i prędkość maksymalna 262 km/h.

Na co dzień szczególnie cenię możliwość ładowania auta w domu: wallbox o mocy 11 kW uzupełnia baterię w około 7–8 godzin, natomiast na Superchargerze V3 ładowanie od 10 do 80% zajmuje mniej więcej 20–30 minut. Przy prędkości 120 km/h Long Range pokonuje realnie około 390–450 km, ale zimą zasięg może spaść o 25–30%. Dlatego przed mroźną trasą podgrzewam baterię i unikam ruszania całkowicie wychłodzonym autem. Model 3 oferuje standardowe systemy wspomagania, aktualizacje oprogramowania OTA oraz 5 gwiazdek Euro NCAP. Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdzam stan baterii — SoH powyżej 95% po kilku latach to bardzo dobry wynik — a także osłonę akumulatora i historię auta. Ceny w polskiej ofercie zaczynały się od około 179 tys. zł za RWD, 219 tys. zł za Long Range i 249 tys. zł za Performance. Import ze Stanów może kusić ceną, jednak trzeba doliczyć transport, cło, podatki oraz dostosowanie świateł i licznika. Dla mnie Model 3 łączy szybkie, wygodne nadwozie sedana, niskie koszty codziennego ładowania i sprawną sieć Superchargerów — pod warunkiem, że przed zakupem dobiorę wersję do swoich tras.
Tesla Model Y – rodzinny SUV z napędem elektrycznym
Tesla Model Y to rodzinny SUV, który łączy przestronne nadwozie z elektrycznym napędem i osiągami rzadko spotykanymi w autach dla całej rodziny. Jako bliski krewny Modelu 3 korzysta z dopracowanej konstrukcji oraz rozbudowanej sieci ładowania Tesli. Podczas europejskiego debiutu wersja Long Range oferowała zasięg do 505 km WLTP i przyspieszała od 0 do 100 km/h w 5,1 s. Jej wczesną cenę szacowano na około 260 tys. zł, jednak przed zakupem warto sprawdzić konkretny rocznik, wersję i stan baterii. Jak już poruszamy ten temat to sprawdź, na co uważać przy zakupie Golfa II. To ciekawa propozycja dla osób, które szukają rodzinnego auta, chcą sprawnie przyspieszać i ograniczyć codzienne koszty jazdy.
Przy zakupie używanego egzemplarza nie warto jednak zakładać, że elektryczny napęd zwalnia z troski o serwis. Dane flotowe dotyczące spokrewnionego Modelu 3 pokazują, że akumulatory zachowują średnio około 85 proc. pojemności po 200 tys. km. Zdarzają się jednak problemy z jakością montażu i elektroniką, a raport TÜV z 2026 r. wskazywał również na usterki zawieszenia i hamulców. Ponieważ Model Y jest SUV-em, jego masa i wyższy środek ciężkości mogą dodatkowo obciążać układ jezdny. Dlatego przed zakupem zleciłbym dokładną kontrolę zawieszenia, hamulców, elektroniki oraz kondycji baterii, a później regularnie sprawdzał stan auta i ciśnienie w oponach.
Ciekawostka: Model Y ma przedni bagażnik, tzw. frunk, który pozwala oddzielić drobny bagaż lub przewody do ładowania od rzeczy przewożonych w głównej przestrzeni bagażowej.
Ford Mustang – klasyczne coupe o sportowym charakterze
Od debiutu 17 kwietnia 1964 roku Ford Mustang łączy sportowy charakter z ceną bardziej przystępną niż w przypadku wielu europejskich aut o podobnych osiągach. Jego sylwetka kryje konkretną historię: prototyp T-5 z 1962 roku osiągał 207 km/h i pokonywał ćwierć mili w 18,2 sekundy, a kolejne generacje stopniowo łączyły klasyczne proporcje z nowoczesną techniką. W zależności od rocznika Mustang ma silnik cztero-, sześcio- lub ośmiocylindrowy, napęd na tylne koła oraz manualną albo automatyczną skrzynię biegów; nowsze wersje oferują nawet 10-biegowy automat. Szczególnie przekonuje mnie GT z wolnossącym V8 5.0, które w opisywanej wersji rozwija 450 KM. To zupełnie inne wrażenia niż w praktycznym sedanie, zwłaszcza gdy silnik rozbrzmiewa charakterystycznym dźwiękiem.
Mustang ma również mocne korzenie w popkulturze. Film „Bullitt” z 1968 roku pomógł rozsławić jego legendę, a późniejsza wersja Bullitt otrzymała V8 5.0 o mocy 482 KM i charakterystyczny ciemnozielony lakier. Warto przy tym odróżnić zwykłego Mustanga od modeli Shelby: GT350 i GT500 to bardziej wyczynowe odmiany z modyfikacjami silnika, zawieszenia i nadwozia, zaś współczesny Shelby GT500 może przekraczać 700 KM. Siódma generacja zadebiutowała w 2023 roku. W kabinie znalazły się ekran wskaźników o przekątnej 12,4 cala oraz 13,2-calowy ekran systemu SYNC 4, a torowy Dark Horse korzysta ze zmodyfikowanego V8 5.0. Przed zakupem sprawdziłbym historię i stan techniczny egzemplarza oraz dostępność dokumentów. W budżecie uwzględniłbym też większe zużycie paliwa i wyższe ceny części niż w przypadku popularnych europejskich aut. Mimo tych kosztów Mustang pozostaje dla mnie ciekawym coupe, które daje frajdę z jazdy i ma własny, rozpoznawalny charakter.
Jeep Wrangler – terenowy samochód dla miłośników off-roadu
Jeep Wrangler to jedna z najbardziej autentycznych amerykańskich terenówek. Od debiutu pierwszej generacji YJ w 1987 roku zachowuje rozpoznawalną sylwetkę, a kolejne odsłony wzbogacają go o nowoczesne technologie bez utraty off-roadowego charakteru. Produkowany od 2018 roku Wrangler JL ma napęd 4×4, reduktor i sztywne mosty, a jego konstrukcja sprzyja jeździe poza asfaltem. W wersji Rubicon 4D kąty natarcia, rampowy i zejścia wynoszą odpowiednio 36°, 20,8° i 31,4°, zaś deklarowana głębokość brodzenia sięga 762 mm. Atutem auta jest również modułowość nadwozia: zależnie od wersji można zdjąć dach i drzwi oraz złożyć przednią szybę. Do wyboru są nadwozia dwudrzwiowe i czterodrzwiowe Unlimited, które dzięki dłuższemu rozstawowi osi zapewnia więcej miejsca pasażerom i na bagaż. Gama silników obejmuje benzynowe 3.6 V6 o mocy 285 KM, 2.0 Turbo o mocy 272 KM oraz hybrydowe 4xe, rozwijające 380 KM i 637 Nm. Ta ostatnia wersja przyspiesza do 100 km/h w około 6,4 s, a w mieście, przy regularnym ładowaniu, może zużywać około 4–6 l/100 km.
Wrangler najlepiej czuje się tam, gdzie kończy się asfalt. To terenówka dla osób, które cenią swobodę, wyrazisty styl i prawdziwe możliwości jazdy w terenie.

Najważniejsze cechy Jeepa Wranglera to:
- napęd 4×4, reduktor i sztywne mosty;
- demontowalny dach i drzwi oraz składana przednia szyba;
- silniki benzynowe i hybrydowa wersja 4xe;
- duże możliwości jazdy w terenie i personalizacji.

Na co dzień Wrangler wymaga wyrozumiałości, ponieważ sztywne zawieszenie, hałas przy wyższych prędkościach i spalanie benzynowych wersji na poziomie 11–14 l/100 km — a w trudniejszych warunkach nawet 14–15 l/100 km — stanowią cenę za jego terenowe możliwości. Przed zakupem używanego egzemplarza warto dokładnie sprawdzić napęd 4×4, reduktor, mosty, zawieszenie i elektronikę. Zdarzają się problemy z systemem Uconnect, kamerą cofania oraz luzami układu kierowniczego, a pionowa przednia szyba łatwo łapie odpryski. Orientacyjnie Wrangler JK z lat 2007–2012 kosztuje 70–120 tys. zł, egzemplarz po liftingu z lat 2012–2018 — 100–150 tys. zł, a JL z lat 2018–2020 — od około 180 tys. zł. Wersje 4xe mogą przekraczać 250 tys. zł. Do rywali Wranglera należą Ford Bronco, Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser i Suzuki Jimny, jednak wyróżnia go połączenie klasycznej konstrukcji, demontowalnego nadwozia i szerokich możliwości personalizacji. Jeśli auto ma służyć głównie do jazdy po mieście i autostradzie, lepiej rozważyć wygodniejszego SUV-a. Z kolei na błotniste trasy, strome podjazdy i kamieniste szlaki Wrangler sprawdzi się znakomicie — pod warunkiem uwzględnienia w budżecie serwisu i wyższych kosztów eksploatacji.
Ford F-150 – pick-up do pracy i holowania
Gdy szukam pick-upa do pracy i holowania, Ford F-150 trafia na moją krótką listę. To pełnowymiarowy model, najpopularniejszy w USA, który występuje z napędem na tył lub 4x4, różnymi kabinami i skrzyniami ładunkowymi. Zależnie od rocznika znajdę pod maską m.in. silniki 2.7 i 3.5 EcoBoost albo wolnossące 5.0 V8. F-150 przewozi około 500–700 kg ładunku, a odpowiednio skonfigurowana wersja z V8 holuje ponad 5 ton; dokładny limit zależy jednak od wersji, napędu i wyposażenia. Ramę, mocne zawieszenie i składaną tylną klapę docenię podczas codziennej pracy, natomiast kabinę dobiorę do potrzeb — od dwuosobowej po mieszczącą całą rodzinę.
F-150 rozważyłbym nie tylko do pracy, lecz także do ciągnięcia przyczepy, łodzi czy kampera oraz jazdy po gorszych drogach. W Polsce szczególnie przydatny może się okazać napęd 4x4. Przed zakupem sprawdziłbym VIN, historię szkód, stan ramy, geometrię, zawieszenie, napęd i dokumenty, ponieważ naprawa uszkodzeń konstrukcyjnych bywa kosztowna. Sprawdź inny wpis, w którym też była o tym mowa. Przy imporcie z USA do ceny aukcyjnej trzeba doliczyć opłaty, transport do portu, fracht morski, cło, VAT, akcyzę, naprawy oraz dostosowanie oświetlenia i multimediów do europejskich wymagań. Ponadto F-150 ma spore gabaryty i zużywa dużo paliwa, a znalezienie odpowiedniego warsztatu może być trudniejsze. Dlatego przed licytacją policzyłbym pełny koszt auta gotowego do rejestracji, a nie tylko cenę zakupu.
Ciekawostka: wybrane wersje F-150 oferują system Pro Trailer Backup Assist, który pomaga cofać z przyczepą — kierowca obraca pokrętło w stronę, w którą chce skierować przyczepę, a samochód odpowiednio koryguje tor jazdy.











